4:23 pm - Cumartesi Haziran 11, 1042

Ernest Rutherford

Çarşamba, 4 Eylül 2013, 22:35 | Biyografi | 0 Comment | Read 3460 Times
by Bilgili Sayfa

Ernest Rutherford hayatı, biyografisi ve atom modeli hakkında görüşleri ve çalışmalarını paylaşacağız. Yeni Zelanda’ya göç etmiş İskoçyalı bir ailenin çocuğu olan İngiliz fizikçi Ernest Rutherford, Nelson College’i bitirdikten sonra Wellington’daki Yeni Zelanda Üniversitesinden bir burs kazandı. 1893’te, matematik ve fizikte elde ettiği iki birincilik derecesiyle yüksek lisans aldı. Hayatı boyunca deney ve bilim araştırması yaptı.

1985’te İngiltere’de araştırma yapmasını sağlayacak bir burs kazanınca Cambridge Üniversitesi’ndeki ünlü Cavendish Laboratuvarında J.J. Thomsun’un yanında çalışmaya koyuldu ve elektromagnetizma alanında deneylere girişti ve radyoaktiflik konusuna eğildi.

Ernest Rutherford Montreal’deki Mc Gill Üniversitesi’ne atanan Rutherford 1900’de soy gazlar sınıfına kattığı toryumun, argonun ve helyumun çıkışıyla ilgili bir temel çalışma yayımladı.

Daha sonra radyumun çıkışını (emanasyon) yalıttı, soğutma yoluyla bu gazı yoğunlaştırıp optik tayfını inceledi ve Soddy ile birlikte helyumun, radyoaktif maddelerin bozunum ürünlerinden biri olacağı sonucuna vardı. Cavendish laboratuvarında ilk uyarılmış dönüşümü gerçekleştirdi.

1903’te radyoaktif cisimlerin evrimi sırasında oluşan art arda bozunumlar kuramını ortaya koydu ( bu çalışmalar günümüzde de bütün nükleer fiziğin temeli olarak kalmıştır). 1908 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan, 1927’de İsveç Bilimler Akademisine üye seçilen ve 1931’de baron unvanı verilen Ernest Rutherford’ un başlıca yapıtları arasında Radioactivity (Radyoaktiflik), Radioactive Substances and Their Radiation (Radyoaktif Maddeler ve Işınımları) sayılabilir.

1871 yılında Yeni Zelanda’nın Nelson şehrinde doğan Rutherford, 1937′de 66 yaşında İngiltere’de hayatını kaybetmiştir. Bu makalemizde Ernest Rutherford’ un hayatı, deneyleri, yapıtları ve başarılarını ele aldık.

Yorum Yazabilirsiniz