Küçük Hasarlarda Kasko Bozulur Mu?

Küçük çizik, ezilme, kaporta yamulması, mini boyama gibi aracınızda meydana gelen küçük hasarlar için kaskonuz bozulabilir yani hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Arabanızdaki hasar fiyatına göre sigorta şirketleri bazı tutarları istisna geçebiliyor fakat bu durumu en iyi sigorta firmasıyla veya kaskonuzu yaptırdığınız acenta ile görüşmelisiniz.

Örneğin 200 TL’lik bir tamir ücreti veya yedek parça montajını kaskonuzdan karşılayabilir ve hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybetmeye bilirsiniz. Böylece ertesi yıl indirimin hakkından yararlanarak daha düşük bir kaskonuzu yaptırabilirsiniz.

Fakat bu durum az önce bahsedildiği gibi sigorta şirketlerinin tercihindedir. Genelde araç sahipleri küçük rakamları kendi cebinden karşılayıp kaskosunu bozdurmuyor. Çünkü indirim hakkınızı kaybettiğiniz gibi ertesi sene sigorta fiyatı daha da artıyor. İşte bu yüzden kasko küçük rakamlarda pek bozulmuyor.

Eğer kaskonuzu bozdurursanız ikinci el satışı için olumsuz bir durum çıkıyor yani tramer kaydı. Aracı alacak kişi hasar kaydı sorgulaması yaptığında küçük hasar da olsa bu durumu karşınızda kişiye izah etmek durumunda kalıyorsunuz.

İnsanları ikilemde bırakan bu tutum maalesef sigorta şirketleriyle alakalı. Bu tarz durumları her firmanın netleştirme gerekiyor yoksa neden kaskoya para ödüyoruz sorusu akıllara geliyor.

Böyle durumlarda hangi sigorta şirketiyle çalışıyorsanız öncelikle firmayla iletişime geçin ve ona göre tercihinizi yaptırın. En sağlıklı kararı yine siz verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest