Kur’an-ı Kerim’i Niçin Okumalıyız

Kur’an-ı Kerim hakkında neler biliyoruz ile konuya başlayalım. Kur’an kelimesi sözlükte okumak, okunan şey gibi manalara gelir. Terim olarak Kur’an; Allah tarafından Peygamberimize Cebrail aracılığıyla vahiy yoluyla indirilen, nesilden nesile tevatür yoluyla nakledilen, Mushaflarda yazılı olan ve okunmasıyla da ibadet edilen İlahi kitaptır.

Kur’an Allah tarafından indirilen İlahî kitapların sonuncusudur. O, Allah tarafından indirilmiştir ve tamamıyla Allah’ın sözlerinden oluşur. Kur’an’da, Peygamberimizin ya da başka bir kişinin sözü yoktur.

kurani-kerim-el-yazmasi Allahü Teala alemlerin Rabbidir. O, bize pek çok ihsanda bulunmuştur. Bunlardan biri de kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i indirmiş olmasıdır. Kur’an, Yüce Rabbimizin bize hitabıdır. Rabbimiz Kur’an’la bize seslenmiştir. Bizden istediklerini de Kur’an’da açıklamıştır. Kutsal kitabımızda bize kendisini tanıtmış, kendisine iman ve ibadet etmemiz gerektiğini bildirmiştir.

Kur’an-ı Kerim’i Niçin Okumalıyız
Allahu Teâlâ’yı seviyorsak onun kelamı ve bize hitabı olan Kur’an-ı Kerim’i okumalıyız. Bir anne, bir baba oğlundan bir mektup geldiğinde hemen heyecanlanır. Mektubun içindekileri merak eder ve onu bir an önce okumak ister. Kişi sevdiği, değer verdiği, önem verdiği birinden bir zarf geldiğinde onu bir an önce açıp okumak ister. Eğer insan, sevdiği birinden gelen mektubu açıp okumaz, içindekileri merak etmezse onun sevgisinin samimi olduğundan söz edilebilir mi? Elbette hayır. İşte Kur’an-ı Kerim’i okumak da böyledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest