PTT UETS Bavşuru (Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi)

ptt uets tebligat

PTT UETS yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi hayatımıza giriyor. Peki Online Kayıt ve Ön Başvuru nasıl yapılacak. Kimler ne zaman başvuru yapacak, son günü ne zaman konularına gelin bir açıklık getirelim.

PTT KEP ile e-tebligat dönemi artık PTT EUTS ye dönüşüyor. Son günlerdeki bilgi karmaşasından dolayı Mali Müşavir Stajyeri olarak konuyu PTT’de ki yetkili memur ile görüştüm. KEP sistemindeki e-tebligatın 01.01.2019 itibariyle UETS’ye aktarılacağı söyledi.

Memur, tebligataların bundan sonra EUTS adresinden alınacak, KEP hizmetini ise başka alanlarda kullanmak isteyenler devam edebilir dedi. KEP’in kullanım alanını detaylı bilmediğim için bu kısmı geçiyorum. Kısacası KEP ile işimiz yok, artık yolumuza EUTS ile devam edeceğiz ve elektronik tebligatlarımızı buradan görebileceğiz.

Peki Kimler Başvuru Yapabilecek?

Şuan için zorunlu olanlar başvuru yapamıyor. Yani Avukat, noter, mali müşavir, firmalar gibi kişi ve kurumlar zorunlu olduğu için başvuru yapamayacaklar, bunların başvuruları PTT kendisi yapacak yani ilgililerin bilgilerini alarak UETS adresi oluşturulacak ve kendilerine gönderilecek.

Bilgiler kurumlardan çekilecekmiş yani avukatların barolardan, mali müşavirlerin türmob veya kayıtlı olduğu oda, şirketlerin de ticaret sicil müdürlüklerin bilgiler çekilerek tebligat adresi oluşacakmış. Yani herkesin bilgisi bağlı olduğu birlikten çekilecek. Tabi bu işlemin kısa bir süre içinde tamamlanamayacağını ön görmek gerekir.

www.etebligat.gov.tr adresindeki duyuru da şu şekilde. “Sadece gerçek kişiler PTT merkezlerine gelmeden Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi‘nde bulunan başvuru ekranından e-devlet, elektronik imza veya mobil imza ile online olarak elektronik ortamda hesaplarını açabilirler

31 Ocak 2019 Son gün değildir

Memur Hanım’a 31 Ocak 2019 tarihinin son başvuru tarihi olduğunu söylediğimde böyle bir şeyin olmadığı söyledi. Muhasebe odaları, haber siteleri ve facebook ve forum sayfalarında bu tarihe dayanarak duyuru yapıldı.  

Kendi yorumum şu şekilde, başvurusu yapılamayan bir işlemin zaten son günü olamaz.

PTT Genel Müdürlüğü bilgi aktarımına başlamış. Şuan için öncelikli avukat ve noterin bilgileri yani EUTS adresleri gönderilecekmiş. Sonrasın mali müşavirler ve firmaların gönderilmesine devam edilecekmiş.

EUTS bilgilerini bize kim gönderecek?

EUTS adresi oluştuktan sonra kurum veya kişilerin adreslerine gönderilecekmiş veya bunu kayıtlı olduğunuz oda veya firma ise ticaret odasından alınabileceğini söyledi, şuan için bu bilgiyi tam netleştiremedi. Ama biz bir şey yapmayacağız, bize bir şekilde o evrak ulaşacakmış.

Şuan kimler başvuru yapabilir?

Yolda yürüyen sade vatandaş veya ticari işletmesi olan gerçek kişiler isterlerse basvuru.etebligat.gov.tr sitesinden online başvuru yapabilirler. Yasal bir zorunluluğu veya cezası yok, gerçek kişiler için keyfi bir durum kendilerine kalmış bir durum.

Kısacası konu bu şekildedir. Güncel duyuruları PTT sitesinden takip etmekte fayda. Şuan için beklemede kalın ve gelişmeleri takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest