Yeni Ehliyetler Ne Zaman Çıkacak

Yeni çipli ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle dağıtımına başlandı. Artık ehliyet sürücü belgesi pembe ve mavi olarak çıkacak. Tasarım olarak 5 farklı tasarım bulunuyor tabi henüz göremediğimiz için net birşey söyleyemiyoruz.

Yeni Ehliyetler Ne Zaman Değişecek?
1 Ocak 2016 tarihi itibariyle başlanacak ve 24 milyon aşkın mevcut ehliyetler yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.

Özelliklerini sayarsak polikarbonat malzemeden oluşuyor, fotoğraf karta lazer baskıyla işlenecek ve özel hologram bulunacak. Böylece kişinin fotoğrafı değiştirilemeyecek. Kart sağlam ve ısıya dayanıklı olacak arka planda dijital su izi sembol ve şekiller yer alacak.

Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

Yeni ehliyetler ne zaman ve nasıl alınacak sorusuna gelirsek 2014 Ocak ayı gibi tahmin ediliyor ama bu tarih aksayabilir zaten verilmeye başlandığı zaman haberlerden kesin tarihi öğrenebiliriz.

yeni çipli ehliyet
Çipli ehliyetlerden nereden alınacak
Emniyet müdürlüğüne giderek eski ehliyetinizi verecek ve 15 TL ücreti ödeyerek yeni çipli ehliyeti alabileceksiniz. Ehliyet sınavını kazanıp ehliyet almaya hak kazanan yeni sürücü adayları ise çipli ehliyet için emniyet müdürlüklerine gidip parmak izi vererek alacaktır.

Çipli ehliyet değişimi hakkında bilgiler zamanla kamuoyuna duyurulacaktır. Bu uygulama ile birlikte Avrupa Birliği standartlarında sürücü belgesine sahip olunacak. Dünyanın neresine gidersek gidelim kullanabileceğimiz bir ehliyet belgesine kavuşmuş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest